31 Mart 2010 Çarşamba

1 Nisan...

1 Nisanın Tarihçesi; 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur'an bir elinde İncil ''Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım'' der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar ''Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz'' dediklerinde, Haçlı ordusu komutanı ''Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur'' diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hıristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır. Maalesef Hıristiyanları taklit etmeyi modernleşme sanan gafil Müslümanlar arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan 1 Nisan'lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Dinimiz, inancımız tüm yaşamımızı ve varlığımızı kuşatmalı ki, başka bir şeylere yer ve gerek kalmasın. Bize, inancımıza ait olmayan şeyler bizde yaşıyorsa; tek sebebi BOŞLUK! İnancımızı yaşamazsak, gün gelir yaşadıklarımıza inanmaya başlarız. Hayat boşluk tanımıyor muhakkak bir şeyler o boşluğu dolduruyor.

Ağacı görmek istediğin yere fidanı dikmelisin..

Not: Bu bilğiyi benimle mail yoluyla paylaşarak bilğilendirdiği için; Sevgili Amcama şükranlarımı sunuyorum. :)